Vittoria Peyote XC Race G2.0 Tire TLR 29x2.4 Brown
- Intended for hardpack to fine loose terrain, for the dedicated racer
- Field testing showed unparalleled agility and real world speed without compromise
- Tread pattern is positioned between Terreno and Mezcal, delivering increased speed and grip thanks to a low profile alternating center ribbon
| Model | Peyote XC Race G2.0 |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 60 |
| Compound | Race Formulation Graphene + Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Brown |
| Weight | 730g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Vittoria Peyote XC Race G2.0 Tire TLR 29x2.4 Brown
Vittoria Peyote XC Race G2.0 Tire TLR 29x2.4 Brown
- Intended for hardpack to fine loose terrain, for the dedicated racer
- Field testing showed unparalleled agility and real world speed without compromise
- Tread pattern is positioned between Terreno and Mezcal, delivering increased speed and grip thanks to a low profile alternating center ribbon
| Model | Peyote XC Race G2.0 |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 60 |
| Compound | Race Formulation Graphene + Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Brown |
| Weight | 730g |
Original: $106.99
-65%$106.99
$37.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Intended for hardpack to fine loose terrain, for the dedicated racer
- Field testing showed unparalleled agility and real world speed without compromise
- Tread pattern is positioned between Terreno and Mezcal, delivering increased speed and grip thanks to a low profile alternating center ribbon
| Model | Peyote XC Race G2.0 |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 60 |
| Compound | Race Formulation Graphene + Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Brown |
| Weight | 730g |












