Vittoria Agarro Tire - 27.5"
| TPI | 100, 120 |
| Color | Anthracite/Black, Black/Anthracite |
| Weight | 850, 895g |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Model | Agarro Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Vittoria Agarro Tire - 27.5"
Vittoria Agarro Tire - 27.5"
| TPI | 100, 120 |
| Color | Anthracite/Black, Black/Anthracite |
| Weight | 850, 895g |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Model | Agarro Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
Original: $93.99
-65%$93.99
$32.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 100, 120 |
| Color | Anthracite/Black, Black/Anthracite |
| Weight | 850, 895g |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Model | Agarro Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |












