Vee Tire Co. Huntsman Tire - 20 x 4.0 Clincher Wire BLK Endurance Override E-Bike R-50
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 26 |
| Color | Black |
| Weight | 2350 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 100 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 4.00 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 36 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Vee Tire Co. Huntsman Tire - 20 x 4.0 Clincher Wire BLK Endurance Override E-Bike R-50
Vee Tire Co. Huntsman Tire - 20 x 4.0 Clincher Wire BLK Endurance Override E-Bike R-50
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 26 |
| Color | Black |
| Weight | 2350 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 100 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 4.00 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 36 |
Original: $88.99
-65%$88.99
$31.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 26 |
| Color | Black |
| Weight | 2350 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 100 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 4.00 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 36 |












