Tubolito Tubo BMX Tube - 20 x 1 1/8-1 3/8 42mm Presta Valve Orange
- TECH SPECS
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| ISO Width (mm) | 28 |
| ISO Width (mm) | 29 |
| ISO Width (mm) | 30 |
| ISO Width (mm) | 31 |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Width (mm) | 33 |
| ISO Width (mm) | 34 |
| ISO Diameter | 451/ 20 x 1-1/8" 20 x 1-1/8" |
| Labeled Size | 20 x 1 1/8 - 1 3/8 |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Tubolito Tubo BMX Tube - 20 x 1 1/8-1 3/8 42mm Presta Valve Orange
Tubolito Tubo BMX Tube - 20 x 1 1/8-1 3/8 42mm Presta Valve Orange
- TECH SPECS
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| ISO Width (mm) | 28 |
| ISO Width (mm) | 29 |
| ISO Width (mm) | 30 |
| ISO Width (mm) | 31 |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Width (mm) | 33 |
| ISO Width (mm) | 34 |
| ISO Diameter | 451/ 20 x 1-1/8" 20 x 1-1/8" |
| Labeled Size | 20 x 1 1/8 - 1 3/8 |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
Original: $29.95
-65%$29.95
$10.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| ISO Width (mm) | 28 |
| ISO Width (mm) | 29 |
| ISO Width (mm) | 30 |
| ISO Width (mm) | 31 |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Width (mm) | 33 |
| ISO Width (mm) | 34 |
| ISO Diameter | 451/ 20 x 1-1/8" 20 x 1-1/8" |
| Labeled Size | 20 x 1 1/8 - 1 3/8 |
| Valve | Presta Med 41-55mm |












