Teravail Washburn Tire
| TPI | 60 |
| Color | Black, Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 38, 42, 47 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b, 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 47, 700 x 38, 700 x 42, 700 x 47 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 70 |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Weight | 460, 515, 525, 530, 575, 585, 600, 610, 655, 660, 700, 715 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Teravail Washburn Tire
Teravail Washburn Tire
| TPI | 60 |
| Color | Black, Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 38, 42, 47 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b, 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 47, 700 x 38, 700 x 42, 700 x 47 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 70 |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Weight | 460, 515, 525, 530, 575, 585, 600, 610, 655, 660, 700, 715 |
Original: $60.00
-65%$60.00
$21.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 60 |
| Color | Black, Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 38, 42, 47 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b, 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 47, 700 x 38, 700 x 42, 700 x 47 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 70 |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Weight | 460, 515, 525, 530, 575, 585, 600, 610, 655, 660, 700, 715 |












