Teravail Standard Tube - 700 x 20 - 28mm 35mm Schrader Valve
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 20 |
| ISO Width (mm) | 21 |
| ISO Width (mm) | 22 |
| ISO Width (mm) | 23 |
| ISO Width (mm) | 24 |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Width (mm) | 26 |
| ISO Width (mm) | 27 |
| ISO Width (mm) | 28 |
| Labeled Size | 700 x 20 - 28 |
| Shaft Type | Smooth |
| Valve | Standard Schrader |
| Valve Core | Removable |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 110 |
| keyword search | Quantity Break |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Teravail Standard Tube - 700 x 20 - 28mm 35mm Schrader Valve
Teravail Standard Tube - 700 x 20 - 28mm 35mm Schrader Valve
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 20 |
| ISO Width (mm) | 21 |
| ISO Width (mm) | 22 |
| ISO Width (mm) | 23 |
| ISO Width (mm) | 24 |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Width (mm) | 26 |
| ISO Width (mm) | 27 |
| ISO Width (mm) | 28 |
| Labeled Size | 700 x 20 - 28 |
| Shaft Type | Smooth |
| Valve | Standard Schrader |
| Valve Core | Removable |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 110 |
| keyword search | Quantity Break |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 20 |
| ISO Width (mm) | 21 |
| ISO Width (mm) | 22 |
| ISO Width (mm) | 23 |
| ISO Width (mm) | 24 |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Width (mm) | 26 |
| ISO Width (mm) | 27 |
| ISO Width (mm) | 28 |
| Labeled Size | 700 x 20 - 28 |
| Shaft Type | Smooth |
| Valve | Standard Schrader |
| Valve Core | Removable |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 110 |
| keyword search | Quantity Break |












