Teravail Standard Tube - 29 x 2 - 2.4 48mm Presta Valve
- TECH SPECS
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 221 |
| Shaft Type | Threaded |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Width (mm) | 51 |
| ISO Width (mm) | 52 |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Width (mm) | 54 |
| ISO Width (mm) | 55 |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Width (mm) | 59 |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Valve Core | Removable |
| Labeled Size | 29 x 2 - 2.4 |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Teravail Standard Tube - 29 x 2 - 2.4 48mm Presta Valve
Teravail Standard Tube - 29 x 2 - 2.4 48mm Presta Valve
- TECH SPECS
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 221 |
| Shaft Type | Threaded |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Width (mm) | 51 |
| ISO Width (mm) | 52 |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Width (mm) | 54 |
| ISO Width (mm) | 55 |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Width (mm) | 59 |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Valve Core | Removable |
| Labeled Size | 29 x 2 - 2.4 |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
Original: $9.50
-65%$9.50
$3.32Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 221 |
| Shaft Type | Threaded |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Width (mm) | 51 |
| ISO Width (mm) | 52 |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Width (mm) | 54 |
| ISO Width (mm) | 55 |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Width (mm) | 59 |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Valve Core | Removable |
| Labeled Size | 29 x 2 - 2.4 |
| Valve | Presta Med 41-55mm |












