Teravail Standard Tube - 20 x 2.1 - 2.3 35mm Schrader Valve
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Width (mm) | 54 |
| ISO Width (mm) | 55 |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| Labeled Size | 20 x 2.1 - 2.3 |
| Shaft Type | Smooth |
| Valve | Standard Schrader |
| Valve Core | Removable |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 152 |
| keyword search | Quantity Break |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Teravail Standard Tube - 20 x 2.1 - 2.3 35mm Schrader Valve
Teravail Standard Tube - 20 x 2.1 - 2.3 35mm Schrader Valve
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Width (mm) | 54 |
| ISO Width (mm) | 55 |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| Labeled Size | 20 x 2.1 - 2.3 |
| Shaft Type | Smooth |
| Valve | Standard Schrader |
| Valve Core | Removable |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 152 |
| keyword search | Quantity Break |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Width (mm) | 54 |
| ISO Width (mm) | 55 |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| Labeled Size | 20 x 2.1 - 2.3 |
| Shaft Type | Smooth |
| Valve | Standard Schrader |
| Valve Core | Removable |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 152 |
| keyword search | Quantity Break |












