Teravail Standard Tube - 16 x -1/4 - 1-3/8 35mm Schrader Valve
- TECH SPECS
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 86 |
| Shaft Type | Smooth |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Width (mm) | 33 |
| ISO Width (mm) | 34 |
| ISO Width (mm) | 35 |
| ISO Width (mm) | 36 |
| ISO Width (mm) | 37 |
| ISO Diameter | 349 / 16" Recumbent |
| keyword search | Quantity Break |
| Valve Core | Removable |
| Labeled Size | 16 x 1-1/4 - 1-3/8 |
| Valve | Standard Schrader |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Teravail Standard Tube - 16 x -1/4 - 1-3/8 35mm Schrader Valve
Teravail Standard Tube - 16 x -1/4 - 1-3/8 35mm Schrader Valve
- TECH SPECS
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 86 |
| Shaft Type | Smooth |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Width (mm) | 33 |
| ISO Width (mm) | 34 |
| ISO Width (mm) | 35 |
| ISO Width (mm) | 36 |
| ISO Width (mm) | 37 |
| ISO Diameter | 349 / 16" Recumbent |
| keyword search | Quantity Break |
| Valve Core | Removable |
| Labeled Size | 16 x 1-1/4 - 1-3/8 |
| Valve | Standard Schrader |
Original: $9.50
-65%$9.50
$3.32Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 86 |
| Shaft Type | Smooth |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Width (mm) | 33 |
| ISO Width (mm) | 34 |
| ISO Width (mm) | 35 |
| ISO Width (mm) | 36 |
| ISO Width (mm) | 37 |
| ISO Diameter | 349 / 16" Recumbent |
| keyword search | Quantity Break |
| Valve Core | Removable |
| Labeled Size | 16 x 1-1/4 - 1-3/8 |
| Valve | Standard Schrader |












