Teravail Sparwood Tire - 29 x 2.2 Tubeless Folding Black Light and Supple
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 56 |
| Labeled Size | 29 x 2.2 |
| PSI | 65 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 780 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Teravail Sparwood Tire - 29 x 2.2 Tubeless Folding Black Light and Supple
Teravail Sparwood Tire - 29 x 2.2 Tubeless Folding Black Light and Supple
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 56 |
| Labeled Size | 29 x 2.2 |
| PSI | 65 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 780 |
Original: $60.00
-65%$60.00
$21.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 56 |
| Labeled Size | 29 x 2.2 |
| PSI | 65 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 780 |












