Teravail Drawpoint Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black, Tan |
| Weight | 825, 910 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Teravail Drawpoint Tire
Teravail Drawpoint Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black, Tan |
| Weight | 825, 910 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
Original: $80.00
-65%$80.00
$28.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black, Tan |
| Weight | 825, 910 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |












