🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Teravail Coronado Tire
Coronado is a plus-sized tire that increases ground clearance stability and momentum and floatation. Its mild and open center tread works with slightly more-aggressive side knobs for traction and efficiency in varied terrain. Coronado is an excellent choice for riders who venture onto the most rugged roads and trails.Tubeless ready for flat prevention lower-pressure traction and comfort
| TPI | 60 |
| Color | Black/Tan |
| Weight | 935, 990 |
| Weight (oz) | 32.9, 34.9 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 71, 76 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 3, 29 x 2.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Teravail Coronado Tire
Teravail Coronado Tire
Coronado is a plus-sized tire that increases ground clearance stability and momentum and floatation. Its mild and open center tread works with slightly more-aggressive side knobs for traction and efficiency in varied terrain. Coronado is an excellent choice for riders who venture onto the most rugged roads and trails.Tubeless ready for flat prevention lower-pressure traction and comfort
| TPI | 60 |
| Color | Black/Tan |
| Weight | 935, 990 |
| Weight (oz) | 32.9, 34.9 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 71, 76 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 3, 29 x 2.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
Select Tire Size
From $21.00
Original: $60.00
-65%Teravail Coronado Tire—
$60.00
$21.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Coronado is a plus-sized tire that increases ground clearance stability and momentum and floatation. Its mild and open center tread works with slightly more-aggressive side knobs for traction and efficiency in varied terrain. Coronado is an excellent choice for riders who venture onto the most rugged roads and trails.Tubeless ready for flat prevention lower-pressure traction and comfort
| TPI | 60 |
| Color | Black/Tan |
| Weight | 935, 990 |
| Weight (oz) | 32.9, 34.9 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 71, 76 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 3, 29 x 2.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |












