🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Teravail Cannonball Tire - 700 x 38 Tubeless Folding BLK Durable Fast Compound
Teravail Cannonball Tire - 700 x 38 Tubeless Folding Black Durable Fast Compound. Cannonball is a go-to gravel race tire for normal conditions. The tread pattern features a directional tight-knit center tread that sheds dirt and debris to decrease rolling resistance and side knobs for effective cornering traction. Cannonball is built for all-around gravel riders and racers.
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 38 |
| Labeled Size | 700 x 38 |
| PSI | 80 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Teravail Cannonball Tire - 700 x 38 Tubeless Folding BLK Durable Fast Compound
Teravail Cannonball Tire - 700 x 38 Tubeless Folding BLK Durable Fast Compound
Teravail Cannonball Tire - 700 x 38 Tubeless Folding Black Durable Fast Compound. Cannonball is a go-to gravel race tire for normal conditions. The tread pattern features a directional tight-knit center tread that sheds dirt and debris to decrease rolling resistance and side knobs for effective cornering traction. Cannonball is built for all-around gravel riders and racers.
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 38 |
| Labeled Size | 700 x 38 |
| PSI | 80 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
$60.00
Teravail Cannonball Tire - 700 x 38 Tubeless Folding BLK Durable Fast Compound—
$60.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Teravail Cannonball Tire - 700 x 38 Tubeless Folding Black Durable Fast Compound. Cannonball is a go-to gravel race tire for normal conditions. The tread pattern features a directional tight-knit center tread that sheds dirt and debris to decrease rolling resistance and side knobs for effective cornering traction. Cannonball is built for all-around gravel riders and racers.
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 38 |
| Labeled Size | 700 x 38 |
| PSI | 80 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |












