Teravail Cannonball Tire - 650b x 40 Tubeless Folding Tan Light and Supple
- TECH SPECS
| Color | Black/Tan |
| TPI | 60 |
| Weight | 500 |
| Weight (oz) | 17.6 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| keyword search | performance gravel |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Teravail Cannonball Tire - 650b x 40 Tubeless Folding Tan Light and Supple
Teravail Cannonball Tire - 650b x 40 Tubeless Folding Tan Light and Supple
- TECH SPECS
| Color | Black/Tan |
| TPI | 60 |
| Weight | 500 |
| Weight (oz) | 17.6 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| keyword search | performance gravel |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black/Tan |
| TPI | 60 |
| Weight | 500 |
| Weight (oz) | 17.6 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| keyword search | performance gravel |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |












