🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Teravail Cannonball Tire - 650b x 40 Tubeless Folding Tan Durable Fast Compound
Teravail Cannonball Tire - 650b x 40 Tubeless Folding Tan Durable Fast Compound. Cannonball is a go-to gravel race tire for normal conditions. The tread pattern features a directional tight-knit center tread that sheds dirt and debris to decrease rolling resistance and side knobs for effective cornering traction. Cannonball is built for all-around gravel riders and racers.
- TECH SPECS
| Color | Black/Tan |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 70 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Teravail Cannonball Tire - 650b x 40 Tubeless Folding Tan Durable Fast Compound
Teravail Cannonball Tire - 650b x 40 Tubeless Folding Tan Durable Fast Compound
Teravail Cannonball Tire - 650b x 40 Tubeless Folding Tan Durable Fast Compound. Cannonball is a go-to gravel race tire for normal conditions. The tread pattern features a directional tight-knit center tread that sheds dirt and debris to decrease rolling resistance and side knobs for effective cornering traction. Cannonball is built for all-around gravel riders and racers.
- TECH SPECS
| Color | Black/Tan |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 70 |
$21.00
Original: $60.00
-65%Teravail Cannonball Tire - 650b x 40 Tubeless Folding Tan Durable Fast Compound—
$60.00
$21.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Teravail Cannonball Tire - 650b x 40 Tubeless Folding Tan Durable Fast Compound. Cannonball is a go-to gravel race tire for normal conditions. The tread pattern features a directional tight-knit center tread that sheds dirt and debris to decrease rolling resistance and side knobs for effective cornering traction. Cannonball is built for all-around gravel riders and racers.
- TECH SPECS
| Color | Black/Tan |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 70 |












