Sylvan Sidekick Race Aluminum 29" Wheels
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Race Aluminum rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Sylvan Sidekick Race Aluminum |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front, Rear (MS), Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148, 12x157, 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Aluminum |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1180g, 1200g, 920g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Sylvan Sidekick Race Aluminum 29" Wheels
Sylvan Sidekick Race Aluminum 29" Wheels
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Race Aluminum rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Sylvan Sidekick Race Aluminum |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front, Rear (MS), Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148, 12x157, 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Aluminum |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1180g, 1200g, 920g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Race Aluminum rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
| Model | Sylvan Sidekick Race Aluminum |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front, Rear (MS), Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148, 12x157, 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Aluminum |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1180g, 1200g, 920g |












