Spank Spoon 32 / Hope Pro5 SS 26" Dirt Jump Wheels
- Wheel Factory hand built wheels
- Hope's Pro5 hub features an improved drive mechanism with higher engagement and lower drag
- 108 POE using a 6 pawl (3 engage at a time) driver mechanism
- Convertible between 20x110mm (T-A), 9x100mm (Q/R) or 15x100 (T-A) with separate kits
- Spank Spoon 32 Rims are highly versatile, bombproof all-purpose rim delivers exceptional strength at a remarkable value
- 27mm internal/32mm external width
- Tubeless compatible
- Built with 2.0mm straight gauge DT Swiss Champion spokes with brass DT Swiss Squorx nipples
- Hand laced and trued in the USA
| Model | Spoon/Pro5 |
| Size | 26" |
| Front/Rear | Front, Rear (1-sp HG) |
| Axle/Spacing (mm) | 10x135 bolt-on, 12x142, 20x110 |
| Hub | Pro5 |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-bolt |
| Rim | Spoon 32 |
| Internal W | 26.7mm |
| Depth | 24mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1057g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Spank Spoon 32 / Hope Pro5 SS 26" Dirt Jump Wheels
Spank Spoon 32 / Hope Pro5 SS 26" Dirt Jump Wheels
- Wheel Factory hand built wheels
- Hope's Pro5 hub features an improved drive mechanism with higher engagement and lower drag
- 108 POE using a 6 pawl (3 engage at a time) driver mechanism
- Convertible between 20x110mm (T-A), 9x100mm (Q/R) or 15x100 (T-A) with separate kits
- Spank Spoon 32 Rims are highly versatile, bombproof all-purpose rim delivers exceptional strength at a remarkable value
- 27mm internal/32mm external width
- Tubeless compatible
- Built with 2.0mm straight gauge DT Swiss Champion spokes with brass DT Swiss Squorx nipples
- Hand laced and trued in the USA
| Model | Spoon/Pro5 |
| Size | 26" |
| Front/Rear | Front, Rear (1-sp HG) |
| Axle/Spacing (mm) | 10x135 bolt-on, 12x142, 20x110 |
| Hub | Pro5 |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-bolt |
| Rim | Spoon 32 |
| Internal W | 26.7mm |
| Depth | 24mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1057g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Wheel Factory hand built wheels
- Hope's Pro5 hub features an improved drive mechanism with higher engagement and lower drag
- 108 POE using a 6 pawl (3 engage at a time) driver mechanism
- Convertible between 20x110mm (T-A), 9x100mm (Q/R) or 15x100 (T-A) with separate kits
- Spank Spoon 32 Rims are highly versatile, bombproof all-purpose rim delivers exceptional strength at a remarkable value
- 27mm internal/32mm external width
- Tubeless compatible
- Built with 2.0mm straight gauge DT Swiss Champion spokes with brass DT Swiss Squorx nipples
- Hand laced and trued in the USA
| Model | Spoon/Pro5 |
| Size | 26" |
| Front/Rear | Front, Rear (1-sp HG) |
| Axle/Spacing (mm) | 10x135 bolt-on, 12x142, 20x110 |
| Hub | Pro5 |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-bolt |
| Rim | Spoon 32 |
| Internal W | 26.7mm |
| Depth | 24mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1057g |












