Spank Spoon 32 26" Wheelset
- Exceptional strength and stiffness at a remarkable value
- Ultra-tough 5 bearing Singlespeed rear hub for DJ, FR and Pumptrack
- Integrated 3mm 11t cog freehub (for 1/8ā SS chains)
- Female axle, M10 lock-down bolts, alloy end caps
- Wide flange design eliminates dish in rear wheel, maximizing wheel strength & stiffness
- 26.5mm inner width/ 32m outer width and 24mm height
- Oohbah inverted inner well profile increases strength
- The corrugated rim center adds exceptional strength, making it more rigid and allowing the rim to be wider without adding material
- Drilled for Schrader valve
- Not tubeless compatible
| Model | Spoon 32 |
| Size | 26" |
| Front/Rear | Front, Rear (1sp) |
| Axle/Spacing (mm) | 10x135 Bolt-on, 20x110/15x100 |
| Hub | Spoon Hub |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Spoon 32, Spoon 32 Rim |
| Internal W | 26.5mm |
| Depth | 24mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Non-Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1061g, 1260g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Spank Spoon 32 26" Wheelset
Spank Spoon 32 26" Wheelset
- Exceptional strength and stiffness at a remarkable value
- Ultra-tough 5 bearing Singlespeed rear hub for DJ, FR and Pumptrack
- Integrated 3mm 11t cog freehub (for 1/8ā SS chains)
- Female axle, M10 lock-down bolts, alloy end caps
- Wide flange design eliminates dish in rear wheel, maximizing wheel strength & stiffness
- 26.5mm inner width/ 32m outer width and 24mm height
- Oohbah inverted inner well profile increases strength
- The corrugated rim center adds exceptional strength, making it more rigid and allowing the rim to be wider without adding material
- Drilled for Schrader valve
- Not tubeless compatible
| Model | Spoon 32 |
| Size | 26" |
| Front/Rear | Front, Rear (1sp) |
| Axle/Spacing (mm) | 10x135 Bolt-on, 20x110/15x100 |
| Hub | Spoon Hub |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Spoon 32, Spoon 32 Rim |
| Internal W | 26.5mm |
| Depth | 24mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Non-Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1061g, 1260g |
Original: $199.99
-65%$199.99
$70.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Exceptional strength and stiffness at a remarkable value
- Ultra-tough 5 bearing Singlespeed rear hub for DJ, FR and Pumptrack
- Integrated 3mm 11t cog freehub (for 1/8ā SS chains)
- Female axle, M10 lock-down bolts, alloy end caps
- Wide flange design eliminates dish in rear wheel, maximizing wheel strength & stiffness
- 26.5mm inner width/ 32m outer width and 24mm height
- Oohbah inverted inner well profile increases strength
- The corrugated rim center adds exceptional strength, making it more rigid and allowing the rim to be wider without adding material
- Drilled for Schrader valve
- Not tubeless compatible
| Model | Spoon 32 |
| Size | 26" |
| Front/Rear | Front, Rear (1sp) |
| Axle/Spacing (mm) | 10x135 Bolt-on, 20x110/15x100 |
| Hub | Spoon Hub |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Spoon 32, Spoon 32 Rim |
| Internal W | 26.5mm |
| Depth | 24mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Non-Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1061g, 1260g |












