Spank 350 Vibrocore Rim - Black
- Moderately low 17mm profile height and wide width, balances the benefits of radial compliance with high lateral stiffness and predictable handling
- Radial Compliance improves traction over bumps and chatter, while reducing negative feedback to the rider. Performance and comfort are improved
- Vibrocore inner well, reduces the transmission of harmful vibration frequencies, meaning less vibration for the suspension and rider, also increasing the fatigue life of the rim
- 30mm inner width is extremely versatile, fitting tires from 2.0ā to 2.6ā, and even allowing + size tire use without negative squaring off of tire profiles
- Bead Bite tubeless hooks enhance tubeless performance and tire security, even at lower pressures
- Dynamal Alloy is shot peened and anodized to increase fatigue life and durability
- OohBah inverted inner well profile increases strength
| Model | 350 Vibrocore |
| Size | 27.5", 29" |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 17mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 564mm, 601mm |
| Color | Black |
| Weight | 510, 545, 560g, 600g |
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 564, 601 |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Spank 350 Vibrocore Rim - Black
Spank 350 Vibrocore Rim - Black
- Moderately low 17mm profile height and wide width, balances the benefits of radial compliance with high lateral stiffness and predictable handling
- Radial Compliance improves traction over bumps and chatter, while reducing negative feedback to the rider. Performance and comfort are improved
- Vibrocore inner well, reduces the transmission of harmful vibration frequencies, meaning less vibration for the suspension and rider, also increasing the fatigue life of the rim
- 30mm inner width is extremely versatile, fitting tires from 2.0ā to 2.6ā, and even allowing + size tire use without negative squaring off of tire profiles
- Bead Bite tubeless hooks enhance tubeless performance and tire security, even at lower pressures
- Dynamal Alloy is shot peened and anodized to increase fatigue life and durability
- OohBah inverted inner well profile increases strength
| Model | 350 Vibrocore |
| Size | 27.5", 29" |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 17mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 564mm, 601mm |
| Color | Black |
| Weight | 510, 545, 560g, 600g |
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 564, 601 |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Original: $179.99
-65%$179.99
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Moderately low 17mm profile height and wide width, balances the benefits of radial compliance with high lateral stiffness and predictable handling
- Radial Compliance improves traction over bumps and chatter, while reducing negative feedback to the rider. Performance and comfort are improved
- Vibrocore inner well, reduces the transmission of harmful vibration frequencies, meaning less vibration for the suspension and rider, also increasing the fatigue life of the rim
- 30mm inner width is extremely versatile, fitting tires from 2.0ā to 2.6ā, and even allowing + size tire use without negative squaring off of tire profiles
- Bead Bite tubeless hooks enhance tubeless performance and tire security, even at lower pressures
- Dynamal Alloy is shot peened and anodized to increase fatigue life and durability
- OohBah inverted inner well profile increases strength
| Model | 350 Vibrocore |
| Size | 27.5", 29" |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 17mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 564mm, 601mm |
| Color | Black |
| Weight | 510, 545, 560g, 600g |
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 564, 601 |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |












