Spank 350 Rims - Black
- Unique profile with low 17mm sectional height & wide width adds radial compliance & lateral stiffness
- Improved radial compliance for better traction over bumps & chatter while reducing negative feedback to the rider gives enhanced performance & comfort
- 30mm internal width is versatile fitting tires from 2.0ā to 2.6ā and allows plus size tire use without negative squaring off of tire profiles
- Bead Bite tubeless hooks enhance tubeless performance and tire security, even at lower pressures
- Dynamal Alloy is shot peened and anodized to increase fatigue life and durability
- Oohbah inverted inner well profile increases strength and tire security, even at lower pressures
| Model | 350 |
| Size | 29" |
| Internal W | 30.5mm |
| Depth | 17mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 601mm |
| Color | Black |
| Weight | 465, 495, 495g |
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 564, 602 |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Spank 350 Rims - Black
Spank 350 Rims - Black
- Unique profile with low 17mm sectional height & wide width adds radial compliance & lateral stiffness
- Improved radial compliance for better traction over bumps & chatter while reducing negative feedback to the rider gives enhanced performance & comfort
- 30mm internal width is versatile fitting tires from 2.0ā to 2.6ā and allows plus size tire use without negative squaring off of tire profiles
- Bead Bite tubeless hooks enhance tubeless performance and tire security, even at lower pressures
- Dynamal Alloy is shot peened and anodized to increase fatigue life and durability
- Oohbah inverted inner well profile increases strength and tire security, even at lower pressures
| Model | 350 |
| Size | 29" |
| Internal W | 30.5mm |
| Depth | 17mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 601mm |
| Color | Black |
| Weight | 465, 495, 495g |
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 564, 602 |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Original: $114.99
-65%$114.99
$40.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Unique profile with low 17mm sectional height & wide width adds radial compliance & lateral stiffness
- Improved radial compliance for better traction over bumps & chatter while reducing negative feedback to the rider gives enhanced performance & comfort
- 30mm internal width is versatile fitting tires from 2.0ā to 2.6ā and allows plus size tire use without negative squaring off of tire profiles
- Bead Bite tubeless hooks enhance tubeless performance and tire security, even at lower pressures
- Dynamal Alloy is shot peened and anodized to increase fatigue life and durability
- Oohbah inverted inner well profile increases strength and tire security, even at lower pressures
| Model | 350 |
| Size | 29" |
| Internal W | 30.5mm |
| Depth | 17mm |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 601mm |
| Color | Black |
| Weight | 465, 495, 495g |
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 564, 602 |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |












