🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Shimano SLX HB-M7110 Front Hubs
SLX HB-M7110 Front HubShimano's Centerlock system makes disc brake rotor installation easy with a spline mount and lock ring Toolless 15mm skewer system is stiff and lightweight
| Color | Black |
| Flange Diameter, Left | 44 |
| Flange Diameter, Right | 44 |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Defined Color | Black |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm, 15mm Thru x 110mm |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Shimano SLX HB-M7110 Front Hubs
Shimano SLX HB-M7110 Front Hubs
SLX HB-M7110 Front HubShimano's Centerlock system makes disc brake rotor installation easy with a spline mount and lock ring Toolless 15mm skewer system is stiff and lightweight
| Color | Black |
| Flange Diameter, Left | 44 |
| Flange Diameter, Right | 44 |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Defined Color | Black |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm, 15mm Thru x 110mm |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Select Axle Size
Select Hub Drilling
From $17.50
Original: $50.00
-65%Shimano SLX HB-M7110 Front Hubs—
$50.00
$17.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SLX HB-M7110 Front HubShimano's Centerlock system makes disc brake rotor installation easy with a spline mount and lock ring Toolless 15mm skewer system is stiff and lightweight
| Color | Black |
| Flange Diameter, Left | 44 |
| Flange Diameter, Right | 44 |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Defined Color | Black |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm, 15mm Thru x 110mm |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |












