Shimano FH-TX500 Rear Hub
| Flange Diameter, Left | 53.8 |
| Rear Axle | 10x1 Threaded x 135mm |
| Flange Diameter, Right | 53.8 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Color | Black |
| Skewer Included | N/A |
| Bearing Type | Loose Ball |
| Defined Color | Black |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Hub Drilling | 32, 36 |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Shimano FH-TX500 Rear Hub
Shimano FH-TX500 Rear Hub
| Flange Diameter, Left | 53.8 |
| Rear Axle | 10x1 Threaded x 135mm |
| Flange Diameter, Right | 53.8 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Color | Black |
| Skewer Included | N/A |
| Bearing Type | Loose Ball |
| Defined Color | Black |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Hub Drilling | 32, 36 |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
Original: $18.80
-65%$18.80
$6.58Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flange Diameter, Left | 53.8 |
| Rear Axle | 10x1 Threaded x 135mm |
| Flange Diameter, Right | 53.8 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Color | Black |
| Skewer Included | N/A |
| Bearing Type | Loose Ball |
| Defined Color | Black |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Hub Drilling | 32, 36 |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |












