Shimano Altus FH-MT200-B Rear Hub
| Flange Diameter, Left | 45 |
| Rear Axle | QR x 141mm |
| Flange Diameter, Right | 45 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Color | Black |
| Skewer Included | Yes |
| Bearing Type | Loose Ball |
| Defined Color | Black |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Hub Drilling | 28, 32, 36 |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Shimano Altus FH-MT200-B Rear Hub
Shimano Altus FH-MT200-B Rear Hub
| Flange Diameter, Left | 45 |
| Rear Axle | QR x 141mm |
| Flange Diameter, Right | 45 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Color | Black |
| Skewer Included | Yes |
| Bearing Type | Loose Ball |
| Defined Color | Black |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Hub Drilling | 28, 32, 36 |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flange Diameter, Left | 45 |
| Rear Axle | QR x 141mm |
| Flange Diameter, Right | 45 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Color | Black |
| Skewer Included | Yes |
| Bearing Type | Loose Ball |
| Defined Color | Black |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Hub Drilling | 28, 32, 36 |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |












