Schwalbe Marathon Plus Tire - 26 x 1.5 Clincher Wire BLK/Reflective Performance Line
- TECH SPECS
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| ISO Width (mm) | 38 |
| Labeled Size | 26 x 1.5 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 870 |
| Weight (oz) | 31 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Marathon Plus Tire - 26 x 1.5 Clincher Wire BLK/Reflective Performance Line
Schwalbe Marathon Plus Tire - 26 x 1.5 Clincher Wire BLK/Reflective Performance Line
- TECH SPECS
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| ISO Width (mm) | 38 |
| Labeled Size | 26 x 1.5 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 870 |
| Weight (oz) | 31 |
Original: $69.00
-65%$69.00
$24.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| ISO Width (mm) | 38 |
| Labeled Size | 26 x 1.5 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 870 |
| Weight (oz) | 31 |












