Schwalbe Marathon Mondial Tire 700x35C Wire Clincher Endurance RaceGuard 67TPI Black
- TECH SPECS
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 35 |
| Labeled Size | 700 x 35 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 580 |
| Weight (oz) | 21 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Marathon Mondial Tire 700x35C Wire Clincher Endurance RaceGuard 67TPI Black
Schwalbe Marathon Mondial Tire 700x35C Wire Clincher Endurance RaceGuard 67TPI Black
- TECH SPECS
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 35 |
| Labeled Size | 700 x 35 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 580 |
| Weight (oz) | 21 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 35 |
| Labeled Size | 700 x 35 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 580 |
| Weight (oz) | 21 |












