Schwalbe Lugano II Tire 700x23C Folding Clincher Silica K-Guard 50TPI Black
- TECH SPECS
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tire Width Range | 18 - 29 |
| Bead | Folding |
| e-Bike approved | No |
| Tire Compound | Silica |
| Labeled Size | 700x23C |
| Primary Color | Black |
| Tire Technology | K-Guard |
| Tire Weight | 255g |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Width | 23C |
| TPI | 50TPI |
| Tire PSI | 85-115 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Lugano II Tire 700x23C Folding Clincher Silica K-Guard 50TPI Black
Schwalbe Lugano II Tire 700x23C Folding Clincher Silica K-Guard 50TPI Black
- TECH SPECS
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tire Width Range | 18 - 29 |
| Bead | Folding |
| e-Bike approved | No |
| Tire Compound | Silica |
| Labeled Size | 700x23C |
| Primary Color | Black |
| Tire Technology | K-Guard |
| Tire Weight | 255g |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Width | 23C |
| TPI | 50TPI |
| Tire PSI | 85-115 |
Original: $39.00
-65%$39.00
$13.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tire Width Range | 18 - 29 |
| Bead | Folding |
| e-Bike approved | No |
| Tire Compound | Silica |
| Labeled Size | 700x23C |
| Primary Color | Black |
| Tire Technology | K-Guard |
| Tire Weight | 255g |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Width | 23C |
| TPI | 50TPI |
| Tire PSI | 85-115 |












