Schwalbe Lugano II Tire
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 23, 25, 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding, Wire |
| Labeled Size | 700 x 23, 700 x 25, 700 x 28 |
| Tire Type | Clincher |
| Flat Protection | Tread |
| Weight | 310 |
| Weight (oz) | 10.9 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Lugano II Tire
Schwalbe Lugano II Tire
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 23, 25, 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding, Wire |
| Labeled Size | 700 x 23, 700 x 25, 700 x 28 |
| Tire Type | Clincher |
| Flat Protection | Tread |
| Weight | 310 |
| Weight (oz) | 10.9 |
Original: $23.25
-65%$23.25
$8.14Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 23, 25, 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding, Wire |
| Labeled Size | 700 x 23, 700 x 25, 700 x 28 |
| Tire Type | Clincher |
| Flat Protection | Tread |
| Weight | 310 |
| Weight (oz) | 10.9 |












