Schwalbe Eddy Current Front Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding BLK Evolution Super Trail Addix Soft
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Eddy Current Front Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding BLK Evolution Super Trail Addix Soft
Schwalbe Eddy Current Front Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding BLK Evolution Super Trail Addix Soft
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |












