Schwalbe Dirty Dan Tire - 27.5 x 2.35 Tubeless Folding Black Addix UltraSoft
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.35 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Dirty Dan Tire - 27.5 x 2.35 Tubeless Folding Black Addix UltraSoft
Schwalbe Dirty Dan Tire - 27.5 x 2.35 Tubeless Folding Black Addix UltraSoft
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.35 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.35 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |












