Schwalbe Aerothan Tube - 700 x 35 - 50 40mm Presta Valve
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 35 - 50 |
| Size | 700 X 35 - 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Aerothan Tube - 700 x 35 - 50 40mm Presta Valve
Schwalbe Aerothan Tube - 700 x 35 - 50 40mm Presta Valve
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 35 - 50 |
| Size | 700 X 35 - 50 |
Original: $35.00
-65%$35.00
$12.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 35 - 50 |
| Size | 700 X 35 - 50 |












