Schwalbe Aerothan Tube - 29 x 2.1 - 2.4 40mm Presta Valve
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Valve Core | Removable |
| Labeled Size | 29 x 2.1 - 2.4 |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Size | 29 X 2.1 - 2.4 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Aerothan Tube - 29 x 2.1 - 2.4 40mm Presta Valve
Schwalbe Aerothan Tube - 29 x 2.1 - 2.4 40mm Presta Valve
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Valve Core | Removable |
| Labeled Size | 29 x 2.1 - 2.4 |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Size | 29 X 2.1 - 2.4 |
Original: $35.00
-65%$35.00
$12.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Valve Core | Removable |
| Labeled Size | 29 x 2.1 - 2.4 |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Size | 29 X 2.1 - 2.4 |












