Reserve Wheels Reserve 40 Rim - 700c Disc Carbon 24H
- TECH SPECS
| Brake Track | None |
| Color | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Hub Drilling | 24 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 560 |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Width (Internal) | 25.4 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Weight | 396 |
| Wheel Size | 700c |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Reserve Wheels Reserve 40 Rim - 700c Disc Carbon 24H
Reserve Wheels Reserve 40 Rim - 700c Disc Carbon 24H
- TECH SPECS
| Brake Track | None |
| Color | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Hub Drilling | 24 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 560 |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Width (Internal) | 25.4 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Weight | 396 |
| Wheel Size | 700c |
Original: $649.00
-65%$649.00
$227.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Brake Track | None |
| Color | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Hub Drilling | 24 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 560 |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Width (Internal) | 25.4 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Weight | 396 |
| Wheel Size | 700c |












