Reserve Wheels Reserve 30 SL Rim - 29" Disc Carbon 28H
- TECH SPECS
| Brake Track | None |
| Color | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Hub Drilling | 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 599 |
| Rim Center Offset (mm) | 3.6 |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Weight | 449 |
| Wheel Size | 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Reserve Wheels Reserve 30 SL Rim - 29" Disc Carbon 28H
Reserve Wheels Reserve 30 SL Rim - 29" Disc Carbon 28H
- TECH SPECS
| Brake Track | None |
| Color | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Hub Drilling | 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 599 |
| Rim Center Offset (mm) | 3.6 |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Weight | 449 |
| Wheel Size | 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Brake Track | None |
| Color | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Hub Drilling | 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 599 |
| Rim Center Offset (mm) | 3.6 |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Weight | 449 |
| Wheel Size | 29" |












