Reserve Wheels Reserve 30 HD E-29 Wheelset - 29" 15 x 110/12 x 148 6-Bolt XD I9 1/1
- TECH SPECS
| Color | Carbon |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | SRAM XD 11/12 Speed |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Valve | Presta |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Reserve Wheels Reserve 30 HD E-29 Wheelset - 29" 15 x 110/12 x 148 6-Bolt XD I9 1/1
Reserve Wheels Reserve 30 HD E-29 Wheelset - 29" 15 x 110/12 x 148 6-Bolt XD I9 1/1
- TECH SPECS
| Color | Carbon |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | SRAM XD 11/12 Speed |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Valve | Presta |
Original: $1,799.00
-65%$1,799.00
$629.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Carbon |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | SRAM XD 11/12 Speed |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Valve | Presta |












