Onyx Racing Vesper Rear IS Disc Hubs
- Onyx Vesper hubs transfer the precise amount of torque you want to the ground when you need it. Nasty climbs on boulders and rock require just the right amount of instantaneous power but only at your command. There is no substitute for absolute control of your machine.
- Onyxās patented sprag clutch design eliminates the ratcheting noise of traditional hubs
- IS-6B disc brake mounts
- Made in USA
| Model | Vesper |
| Front/Rear | Rear (HG 8-11sp), Rear (Micro Spline), Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hole | 28, 32 |
| Spoke | J-Bend |
| Brake | 6-Bolt |
| Color | Matte Black |
| Weight | 408g, 414g, 420g |
| Axle Spacing | 12X148mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Onyx Racing Vesper Rear IS Disc Hubs
Onyx Racing Vesper Rear IS Disc Hubs
- Onyx Vesper hubs transfer the precise amount of torque you want to the ground when you need it. Nasty climbs on boulders and rock require just the right amount of instantaneous power but only at your command. There is no substitute for absolute control of your machine.
- Onyxās patented sprag clutch design eliminates the ratcheting noise of traditional hubs
- IS-6B disc brake mounts
- Made in USA
| Model | Vesper |
| Front/Rear | Rear (HG 8-11sp), Rear (Micro Spline), Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hole | 28, 32 |
| Spoke | J-Bend |
| Brake | 6-Bolt |
| Color | Matte Black |
| Weight | 408g, 414g, 420g |
| Axle Spacing | 12X148mm |
Original: $510.00
-65%$510.00
$178.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Onyx Vesper hubs transfer the precise amount of torque you want to the ground when you need it. Nasty climbs on boulders and rock require just the right amount of instantaneous power but only at your command. There is no substitute for absolute control of your machine.
- Onyxās patented sprag clutch design eliminates the ratcheting noise of traditional hubs
- IS-6B disc brake mounts
- Made in USA
| Model | Vesper |
| Front/Rear | Rear (HG 8-11sp), Rear (Micro Spline), Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hole | 28, 32 |
| Spoke | J-Bend |
| Brake | 6-Bolt |
| Color | Matte Black |
| Weight | 408g, 414g, 420g |
| Axle Spacing | 12X148mm |












