Michelin Protek Cross BR 26" Tire
- Explore on and off-road in all conditions
- New generation of 1mm reinforcement offering effective anti-puncture protection
- More versatile thanks to the "All Terrain" tread pattern
| Model | Protek Cross BR |
| Size | 26" |
| Width | 1.6", 1.85" |
| Casing | City Shield |
| TPI | 3x22 |
| Compound | City Rubber |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 765g, 785g |
| E | Bike-E25 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Michelin Protek Cross BR 26" Tire
Michelin Protek Cross BR 26" Tire
- Explore on and off-road in all conditions
- New generation of 1mm reinforcement offering effective anti-puncture protection
- More versatile thanks to the "All Terrain" tread pattern
| Model | Protek Cross BR |
| Size | 26" |
| Width | 1.6", 1.85" |
| Casing | City Shield |
| TPI | 3x22 |
| Compound | City Rubber |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 765g, 785g |
| E | Bike-E25 |
Original: $34.99
-65%$34.99
$12.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Explore on and off-road in all conditions
- New generation of 1mm reinforcement offering effective anti-puncture protection
- More versatile thanks to the "All Terrain" tread pattern
| Model | Protek Cross BR |
| Size | 26" |
| Width | 1.6", 1.85" |
| Casing | City Shield |
| TPI | 3x22 |
| Compound | City Rubber |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 765g, 785g |
| E | Bike-E25 |












