Michelin Power Gravel 700c Tubeless Tire - TS TLR V2
- Ride with confidence for miles on smooth trails or untamed roads
- Bead to Bead Technology provides tough on- and off-road capability, helping the tire to last longer with extra protection and durability
- The optimized contact patch shape combined with the Magi-X Compound delivers long tread life under the toughest conditions
- Fast rolling, corner holding tread design featuring small blocks for low rolling resistance and excellent grip
| Model | Power Gravel TS TLR |
| Size | 700c |
| Width | 33mm, 35mm, 40mm, 47mm, 57mm |
| Casing | Bead to Bead Shield |
| TPI | 3x120 |
| Compound | Magi-X |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black, Classic |
| Weight | 385g, 405g, 490g, 600g, 710g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Michelin Power Gravel 700c Tubeless Tire - TS TLR V2
Michelin Power Gravel 700c Tubeless Tire - TS TLR V2
- Ride with confidence for miles on smooth trails or untamed roads
- Bead to Bead Technology provides tough on- and off-road capability, helping the tire to last longer with extra protection and durability
- The optimized contact patch shape combined with the Magi-X Compound delivers long tread life under the toughest conditions
- Fast rolling, corner holding tread design featuring small blocks for low rolling resistance and excellent grip
| Model | Power Gravel TS TLR |
| Size | 700c |
| Width | 33mm, 35mm, 40mm, 47mm, 57mm |
| Casing | Bead to Bead Shield |
| TPI | 3x120 |
| Compound | Magi-X |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black, Classic |
| Weight | 385g, 405g, 490g, 600g, 710g |
Original: $78.99
-65%$78.99
$27.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Ride with confidence for miles on smooth trails or untamed roads
- Bead to Bead Technology provides tough on- and off-road capability, helping the tire to last longer with extra protection and durability
- The optimized contact patch shape combined with the Magi-X Compound delivers long tread life under the toughest conditions
- Fast rolling, corner holding tread design featuring small blocks for low rolling resistance and excellent grip
| Model | Power Gravel TS TLR |
| Size | 700c |
| Width | 33mm, 35mm, 40mm, 47mm, 57mm |
| Casing | Bead to Bead Shield |
| TPI | 3x120 |
| Compound | Magi-X |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black, Classic |
| Weight | 385g, 405g, 490g, 600g, 710g |












