Kenda Tube - 700 x 20 - 28mm 48mm Presta Valve
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 20 |
| ISO Width (mm) | 21 |
| ISO Width (mm) | 22 |
| ISO Width (mm) | 23 |
| ISO Width (mm) | 24 |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Width (mm) | 26 |
| ISO Width (mm) | 27 |
| ISO Width (mm) | 28 |
| Labeled Size | 700 x 20 - 28 |
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Kenda Tube - 700 x 20 - 28mm 48mm Presta Valve
Kenda Tube - 700 x 20 - 28mm 48mm Presta Valve
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 20 |
| ISO Width (mm) | 21 |
| ISO Width (mm) | 22 |
| ISO Width (mm) | 23 |
| ISO Width (mm) | 24 |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Width (mm) | 26 |
| ISO Width (mm) | 27 |
| ISO Width (mm) | 28 |
| Labeled Size | 700 x 20 - 28 |
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 20 |
| ISO Width (mm) | 21 |
| ISO Width (mm) | 22 |
| ISO Width (mm) | 23 |
| ISO Width (mm) | 24 |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Width (mm) | 26 |
| ISO Width (mm) | 27 |
| ISO Width (mm) | 28 |
| Labeled Size | 700 x 20 - 28 |
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve | Presta Med 41-55mm |












