Kenda Kwick Tire
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Mocha |
| Weight | 325, 399 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 30 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding, Wire |
| Labeled Size | 700 x 30 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 85 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Kenda Kwick Tire
Kenda Kwick Tire
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Mocha |
| Weight | 325, 399 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 30 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding, Wire |
| Labeled Size | 700 x 30 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 85 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Mocha |
| Weight | 325, 399 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 30 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding, Wire |
| Labeled Size | 700 x 30 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 85 |












