Kenda Flintridge Pro Tire - 700 x 40 Tubeless Folding Coffee Sidewall 120tpi GCT
- TECH SPECS
| model | Flintridge |
| size | 700c |
| width | 40mm |
| compound | DTC |
| bead | folding |
| type | tubeless |
| color | tan |
| weight | 515g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Kenda Flintridge Pro Tire - 700 x 40 Tubeless Folding Coffee Sidewall 120tpi GCT
Kenda Flintridge Pro Tire - 700 x 40 Tubeless Folding Coffee Sidewall 120tpi GCT
- TECH SPECS
| model | Flintridge |
| size | 700c |
| width | 40mm |
| compound | DTC |
| bead | folding |
| type | tubeless |
| color | tan |
| weight | 515g |
Original: $71.45
-65%$71.45
$25.01Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| model | Flintridge |
| size | 700c |
| width | 40mm |
| compound | DTC |
| bead | folding |
| type | tubeless |
| color | tan |
| weight | 515g |












