Kenda Flintridge Pro Tire - 650b x 45 Tubeless Folding Black 120tpi
- TECH SPECS
| Color | Black |
| TPI | 120 |
| Weight | 461 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 45 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Tire Diameter | 650b |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 45 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Kenda Flintridge Pro Tire - 650b x 45 Tubeless Folding Black 120tpi
Kenda Flintridge Pro Tire - 650b x 45 Tubeless Folding Black 120tpi
- TECH SPECS
| Color | Black |
| TPI | 120 |
| Weight | 461 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 45 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Tire Diameter | 650b |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 45 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| TPI | 120 |
| Weight | 461 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 45 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Tire Diameter | 650b |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 45 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |












