Kenda Booster Pro Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black 120tpi SCT
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| PSI | 35 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 763 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Kenda Booster Pro Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black 120tpi SCT
Kenda Booster Pro Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black 120tpi SCT
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| PSI | 35 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 763 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| PSI | 35 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 763 |












