Kenda Alluvium Tire - 700 x 40 Tubeless Folding 120tpi Black
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 120 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40 |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Kenda Alluvium Tire - 700 x 40 Tubeless Folding 120tpi Black
Kenda Alluvium Tire - 700 x 40 Tubeless Folding 120tpi Black
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 120 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40 |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Original: $71.45
-65%$71.45
$25.01Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 120 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40 |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |












