Kenda Alluvium Pro Tire - 700 x 40 Tubeless Folding Coffee Sidewall 120tpi GCT
- TECH SPECS
| Labeled Size | 700x40C |
| Tire Width | 40C |
| Tire PSI | 30-50 |
| Bead | Folding |
| e-Bike approved | No |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| TPI | 120 |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tire Technology | GCT |
| Tire Width Range | 30 - 38 |
| Tire Compound | Single |
| Tire Weight | 514g |
| Tubeless Technology | TLR |
| Primary Color | Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Kenda Alluvium Pro Tire - 700 x 40 Tubeless Folding Coffee Sidewall 120tpi GCT
Kenda Alluvium Pro Tire - 700 x 40 Tubeless Folding Coffee Sidewall 120tpi GCT
- TECH SPECS
| Labeled Size | 700x40C |
| Tire Width | 40C |
| Tire PSI | 30-50 |
| Bead | Folding |
| e-Bike approved | No |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| TPI | 120 |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tire Technology | GCT |
| Tire Width Range | 30 - 38 |
| Tire Compound | Single |
| Tire Weight | 514g |
| Tubeless Technology | TLR |
| Primary Color | Brown |
Original: $71.45
-65%$71.45
$25.01Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Labeled Size | 700x40C |
| Tire Width | 40C |
| Tire PSI | 30-50 |
| Bead | Folding |
| e-Bike approved | No |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| TPI | 120 |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tire Technology | GCT |
| Tire Width Range | 30 - 38 |
| Tire Compound | Single |
| Tire Weight | 514g |
| Tubeless Technology | TLR |
| Primary Color | Brown |












