Industry Nine Solix M Trail 285 Wheelset
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 28.5 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Industry Nine Solix M Trail 285 Wheelset
Industry Nine Solix M Trail 285 Wheelset
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 28.5 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 28.5 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |












