Industry Nine Hydra Classic Rear Hub - 12 x 148mm 6-Bolt Micro Spline BLK 28H
- TECH SPECS
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Center to Flange Left | 28 |
| Center to Flange Right | 25 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flange Diameter Left | 58 |
| Flange Diameter Right | 60 |
| Hub Drilling | 28 |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Skewer Included | No |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Weight | 360 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Industry Nine Hydra Classic Rear Hub - 12 x 148mm 6-Bolt Micro Spline BLK 28H
Industry Nine Hydra Classic Rear Hub - 12 x 148mm 6-Bolt Micro Spline BLK 28H
- TECH SPECS
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Center to Flange Left | 28 |
| Center to Flange Right | 25 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flange Diameter Left | 58 |
| Flange Diameter Right | 60 |
| Hub Drilling | 28 |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Skewer Included | No |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Weight | 360 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Center to Flange Left | 28 |
| Center to Flange Right | 25 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flange Diameter Left | 58 |
| Flange Diameter Right | 60 |
| Hub Drilling | 28 |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Skewer Included | No |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Weight | 360 |












