Industry Nine Hydra Classic Boost 6B Disc Hub Rear 28H 12mm TA 148mm Shimano Micro Spline Turquoise
- TECH SPECS
| Color | Turquoise |
| Flange Diameter Left | 58 |
| Skewer Included | No |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Flange Diameter Right | 60 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Center to Flange Left | 38 |
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Weight | 299 |
| Center to Flange Right | 25 |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Defined Color | Blue |
| Hub Drilling | 28 |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Industry Nine Hydra Classic Boost 6B Disc Hub Rear 28H 12mm TA 148mm Shimano Micro Spline Turquoise
Industry Nine Hydra Classic Boost 6B Disc Hub Rear 28H 12mm TA 148mm Shimano Micro Spline Turquoise
- TECH SPECS
| Color | Turquoise |
| Flange Diameter Left | 58 |
| Skewer Included | No |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Flange Diameter Right | 60 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Center to Flange Left | 38 |
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Weight | 299 |
| Center to Flange Right | 25 |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Defined Color | Blue |
| Hub Drilling | 28 |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Original: $470.00
-65%$470.00
$164.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Turquoise |
| Flange Diameter Left | 58 |
| Skewer Included | No |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Flange Diameter Right | 60 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Center to Flange Left | 38 |
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Weight | 299 |
| Center to Flange Right | 25 |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Defined Color | Blue |
| Hub Drilling | 28 |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |












