🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Industry Nine AR25 Wheel Rear 700C / 622 Holes: 24 12mm TA 142mm Disc Center Lock SRAM XD-R
- TECH SPECS
| Hub Model | I9 Classic Road Disc |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Hub Spacing | 142mm |
| Rim Construction | Double wall |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Position | Rear |
| Rim Material | Aluminum |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Freehub Body | SRAM XD-R |
| Rim External Width | 25mm |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Skewers Included | No |
| Axle Type | 12mm TA |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim Internal Width | 21.5mm |
| Rim Model | AR25 |
| Spoke Type | Stainless |
| Valve | Presta |
| Rim Color | Black |
| Wheel Weight | 820g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Industry Nine AR25 Wheel Rear 700C / 622 Holes: 24 12mm TA 142mm Disc Center Lock SRAM XD-R
Industry Nine AR25 Wheel Rear 700C / 622 Holes: 24 12mm TA 142mm Disc Center Lock SRAM XD-R
- TECH SPECS
| Hub Model | I9 Classic Road Disc |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Hub Spacing | 142mm |
| Rim Construction | Double wall |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Position | Rear |
| Rim Material | Aluminum |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Freehub Body | SRAM XD-R |
| Rim External Width | 25mm |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Skewers Included | No |
| Axle Type | 12mm TA |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim Internal Width | 21.5mm |
| Rim Model | AR25 |
| Spoke Type | Stainless |
| Valve | Presta |
| Rim Color | Black |
| Wheel Weight | 820g |
$246.75
Original: $705.00
-65%Industry Nine AR25 Wheel Rear 700C / 622 Holes: 24 12mm TA 142mm Disc Center Lock SRAM XD-R—
$705.00
$246.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Hub Model | I9 Classic Road Disc |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Hub Spacing | 142mm |
| Rim Construction | Double wall |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Position | Rear |
| Rim Material | Aluminum |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Freehub Body | SRAM XD-R |
| Rim External Width | 25mm |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Skewers Included | No |
| Axle Type | 12mm TA |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim Internal Width | 21.5mm |
| Rim Model | AR25 |
| Spoke Type | Stainless |
| Valve | Presta |
| Rim Color | Black |
| Wheel Weight | 820g |












