Full Speed Ahead Non Series Convertible Wheelset - 29" 12/15x100mm/12x142mm Center-Lock HG 11/12 BLK
- TECH SPECS
| Rear Axle | QR x 135mm |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 22 |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 8 9 10 Speed |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| Valve | Presta |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Full Speed Ahead Non Series Convertible Wheelset - 29" 12/15x100mm/12x142mm Center-Lock HG 11/12 BLK
Full Speed Ahead Non Series Convertible Wheelset - 29" 12/15x100mm/12x142mm Center-Lock HG 11/12 BLK
- TECH SPECS
| Rear Axle | QR x 135mm |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 22 |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 8 9 10 Speed |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| Valve | Presta |
Original: $506.00
-65%$506.00
$177.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Rear Axle | QR x 135mm |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 22 |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 8 9 10 Speed |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| Valve | Presta |












