🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Fulcrum Racing 6 DB Rear Wheel - 700c, 12 x 142mm, Center-Lock, Disc, Black
Racing 6 has been designed as a simple reliable and up-to-date racing wheel. An ideal package for those seeking a smart solution that's in line with all the latest trends but with that little added plus. It's a Fulcrum wheel it's a training wheel it's the right aluminium wheel for those who are becoming acquainted with the world of racing bicycles and are attentive to details.Preinstalled tubeless tape Straight pull hubs Centerlock hub
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Cassette Body Type | Campagnolo N3W, Shimano HG 11/12-Speed Road, SRAM XDR |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Fulcrum Racing 6 DB Rear Wheel - 700c, 12 x 142mm, Center-Lock, Disc, Black
Fulcrum Racing 6 DB Rear Wheel - 700c, 12 x 142mm, Center-Lock, Disc, Black
Racing 6 has been designed as a simple reliable and up-to-date racing wheel. An ideal package for those seeking a smart solution that's in line with all the latest trends but with that little added plus. It's a Fulcrum wheel it's a training wheel it's the right aluminium wheel for those who are becoming acquainted with the world of racing bicycles and are attentive to details.Preinstalled tubeless tape Straight pull hubs Centerlock hub
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Cassette Body Type | Campagnolo N3W, Shimano HG 11/12-Speed Road, SRAM XDR |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Select Cassette Body Type
From $90.65
Original: $259.00
-65%Fulcrum Racing 6 DB Rear Wheel - 700c, 12 x 142mm, Center-Lock, Disc, Black—
$259.00
$90.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Racing 6 has been designed as a simple reliable and up-to-date racing wheel. An ideal package for those seeking a smart solution that's in line with all the latest trends but with that little added plus. It's a Fulcrum wheel it's a training wheel it's the right aluminium wheel for those who are becoming acquainted with the world of racing bicycles and are attentive to details.Preinstalled tubeless tape Straight pull hubs Centerlock hub
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Cassette Body Type | Campagnolo N3W, Shimano HG 11/12-Speed Road, SRAM XDR |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |












